Jo, já vím… ale tohle je prostě DŮLEŽITÝ!
. . .
Bolí vás něco? Rameno, kyčel, záda?
A máte jizvu?
Víte, v jakém je stavu?
Kdy naposledy jste se o ni zajímali vy nebo někdo druhý?
Jako přišité
Když jsou tkáně zdravé, volně kloužou jedna po druhé – kůže po podkoží, podkoží po svalových fasciích atd. Všechno krásně funguje, jako promazaný hodinový strojek.
Je-li v těle však nějaké místo dlouhodobě používáno špatně, tkáně se k sobě „slepí“, což v důsledku ovlivňuje celý pohybový systém.
Je to asi takové, jako kdybyste si přišili spodní prádlo k pozadí a potom se chtěli předklonit.
Takovým oblíbeným slepeným místem jsou i tkáně, které byly rozřezány a potom opět srostly. Je-li jizva v pořádku, jsou všechny tkáně pod ní volně posunlivé.
Obvyklý je ovšem případ, kdy se v místě jizvy tkáně „spečou“, a tomu se potom říká aktivní jizva.
Jizva na břiše – chobotnice s dlouhými chapadly
Zejména v oblasti břicha má taková aktivní jizva dalekosáhlé důsledky. Břišní svaly jsou totiž součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému páteře, což je středobod veškerého pohybu. Patří sem kromě přímého břišního svalu ještě tři vrstvy šikmých břišních svalů, bránice, pánevní dno a vzpřimovače páteře. Na tomto systému závisí svalová pohoda celého těla, včetně ramen a kyčlí se všemi návaznými klouby.
Je-li v břiše přítomna aktivní jizva, ovlivní celý systém, a přitom jen zřídka bolí samotné místo jizvy! A není vůbec důležité, jak je tato jizva stará.
Podobně jako spečená kůže v oblasti trapézů („za krkem“), která je přítomna u většiny dnešních lidí, se i tato aktivní jizva dá uvolnit. Způsoby jsou různé – fyzioterapie má své techniky.
Mně se jizva čas od času ukáže jako jeden z bodů k řešení během energetické terapie – včetně emocí, které v ní v situaci a době, kdy jizvy vznikla, uvízly.
Nebývá neobvyklé, že přijde člověk s bolestmi kyčle nebo křížů a uvolněním čtyřicet let staré jizvy po operaci slepého střeva bolesti zázračně ustoupí.
Případ: laparoskopie
Onehdy, v době mé kariéry fyzioterapeutky, přišel pán s podivnou bolestí kolem pravé lopatky. Prohlédla jsem ho, ale nic zvláštního jsem neviděla. Bolest nicméně nereagovala na obvyklé protažení a celkově to bylo nějaké zvláštní. Až při třetí návštěvě jsem se ho zeptala na žlučník. „Jó, ten už čtyři roky nemám! A jaké pěkné jizvy mám po laparoskopii, ani nejsou vidět!“ No, kdyby vidět byly, neztratili bychom tři návštěvy zbytečným protahováním. Sáhla jsem do oblasti žlučníku a ejhle, ozvala se záhadná bolest u lopatky. Pravá lopatka je totiž reflexním místem žlučníku.
Laparoskopie má několik zásadních nevýhod. A toto je jedna z nich: Pokud si laparoskopických jizev vůbec všimnete, je s nimi ta potíž, že při klasickém fyzio ošetření nemáte velkou představu, kde jsou jizvy ve spodních vrstvách.
Hlaste se ke svým jizvám
Proto až někam půjdete, že vás něco bolí, hlaste, kde vás kdy kdo řezal. Není podstatné, že je to slepé střevo z doby vašich pěti let. I to se počítá. Protože jizva se může kdykoliv zaktivovat, je třeba ji průběžně kontrolovat, případně uvolnit.
Starejte se o své jizvy.