Ale no tak, o tom se přece nemluví!

No právě.

Kolik je lidí, kteří mají potíže s vyprazdňováním? Číslo neznám, ale když vezmeme v úvahu jen to, kolik máme nemocných s rakovinou tlustého střeva, tak asi dost.

Vím, že ženy často trpí zácpou, která sama o sobě je velkým rizikovým faktorem pro onemocnění střev. Čím déle je potrava ve střevě, tím více času má pro hnilobné procesy.

Zdá se vám to nechutné? Možná, ale je to součástí našeho těla, a vzhledem k tomu, že střeva jsou velmi významným centrem imunity, tak i zdraví.

 

Co má vliv

Faktorů, které ovlivňují činnost zažívání, je celá řada. Zmíním alespoň některé.

Na prvním místě je to pochopitelně strava, která má často opravdu blíže k otravě, než výživě. (Jen pro informaci, například kombinace pečeného masa a piva vytváří rakovinotvorný koktejl.)

Dále způsob, jakým jídlo požíváme a zažíváme, zdali si v klidu sedneme a vychutnáme je, nebo nikoliv. K tomuto bodu jsem slyšela, že čím déle jíme, čím více koušeme, tím méně jídla potřebujeme. Protože to, co sníme, efektivněji využijeme. Nemám to ověřeno, ale je pravdou, že někteří obzvláště hubení lidé v mém okolí mají společné to, že jedí opravdu pomalu, a přitom ne tak málo.

Způsob, jakým držíme tělo a jak dýcháme, má také výrazný vliv na činnost všech orgánů dutiny břišní, tedy gastrointestinálnímu traktu. Je-li naše držení těla a dech v pořádku, mají orgány dostatek místa a každá dechová vlna je příjemně hladí, masíruje a podporuje jejich činnost.

Pohyb – jeho kvantita i kvalita.

Také jizvy v oblasti břicha a pooperační srůsty mohou ovlivnit zažívání i vylučování.

Významné jsou rovněž různé anomálie (například delší střevo), kterými byli někteří lidé obdařeni a které jim často umí ztrpčit život.

A i zde má svou velkou roli psychosomatika. Je toho jistě více, ale vím, že zejména ženy potřebují na vylučování klid. Když jsou ve stresu, prostě si to zakáží a zácpa je na světě.

Nejste si jistí, jestli je to i vaše téma? Pokud chcete vědět, jaký čas stráví vaše strava při trávení v trávicím traktu, můžete sníst nějaký marker, tedy něco, co bezpečně poznáte na druhé straně. Nejdostupnější je červená řepa. Maximální doba by měla být 24 hodin.

K záchodům

Je příznačné, že naše společnost vyvinula záchody, které jsou v rozporu s přirozeností lidského těla. Když vezmeme v úvahu celou historii lidstva, je asi zřejmé, v jaké pozici se má lidské tělo přirozeně vyprázdnit. Vsedě na výmyslu posledních pár set let asi těžko.

Ano, naše tělo by si vybralo

turecký záchod

(a jeho obdoby).

Na tuto informaci se setkávám nejčastěji se dvěma reakcemi.

První je hygienické „fuj“, ale uvědomte si, že nemluvím o tom, zda je záchod čistý, nebo špinavý, nýbrž o typu záchodu. I turecké záchody se dají pořídit splachovací a lze je udržovat čisté.

Druhou reakcí je věta ve smyslu „ale co má artrotická kolena?“ Inu, pokud bychom byli zvyklí od dětství vylučovat v podřepu, předpokládám, že i naše kolena by byla v lepším stavu, protože by byla prostě zvyklá na pravidelné dřepy. Nemluvě o bederní páteři, na kterou má hluboký dřep účinky přímo zázračné.

Když už máme záchod, jaký máme, lze celý systém kompromisně obelstít stoupátkem pod nohy, čímž se přeci jen pozice střev a konečníku upraví žádoucím směrem. Vím od některých lidí, kteří mívají potíže s vyprazdňováním, že jim to opravdu usnadnilo život.

 

K dětem

Když už jsme u toho, zkoušeli jste někdy kadit s nohama ve vzduchu? Já ne, a ani po tom netoužím. Nicméně naše pohodlnost k tomu nutí naše děti. Komu by se chtělo pořád řešit nočníky, že? Nicméně si všimněte, v jaké pozici sedávají malé děti na záchodech. I když jim dáte stoupátko pod nožky, většinou je nastavení těla krajně neuspokojivé.

Život je samozřejmě otázkou priorit, ale když už má člověk rozhodovat za jiné, měl by mít co nejvíce dostupných informací. A já sama za sebe raději běhám s nočníkem.

 

Máte potíže?

 

Pokud máte se zácpou potíže, mohu doporučit lněné semínko, kysané zelí, jablečný mošt. Samozřejmě dostatek vlákniny. Skvělá je i chlorella, ale zpočátku je třeba být opatrný na dávkování. Významný je pohyb, aktivizace břišních svalů, bosá chůze, prodýchávání, případně masáž břicha.

Pomůže vám výše zmíněné stoupátko.

A samozřejmě já. Energeticky ošetřím vaše tělo, zjistím příčinu vašich problémů na rovině těla a psychiky. A bude klid.

Protože základem šťastného života je umění kvalitně uspokojit své základní potřeby.

Tak ať nás to baví 😉

Lenka Alexandra