V současné době se věnuji především hlubokým energetickým terapiím na dálku – je to moje královská disciplína. Můžu tam uplatnit skoro všechno, co umím. Chodí ke mně ženy s různými obtížemi. Vztahovými. Emočními. Řešíme záseky v podnikání, money mindset.

Léta jsem se ale věnovala hlavně potížím fyzického těla – a jejich širším souvislostem. Mé vlastní tělo mě dovedlo na rehabilitaci už v sedmi letech. Vystudovala jsem fyzioterapii na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Tělo mě fascinovalo – a pořád fascinuje. To, co mě na něm zajímá, jsou souvislosti mezi jednotlivými vrstvami lidské bytosti a pozice fyzického těla v celé té mozaice. A o část svého poznání bych se s vámi ráda podělila v této sérii. Možná vám to odpoví na některé vaše otázky a ušetří zbytečné potíže.

Tak tedy:

Zkuste přijmout obraz svého těla jako kroniky vašeho života.

Jsou-li záznamy v pořádku, kronika je úhledná, „čistá“ a vaše tělo dokonale plynulé, tekuté. Možná je to pro vás zvláštní představa. Ale je to tak. Dokonce i kosti mají na jisté úrovni tekutý charakter. Ha!

V běhu života (přesněji životů) do kroniky ovšem přibývají „kaňky“ – události a okolnosti občas vedou k tomu, že v nějakém místě to začne drhnout. Zatuhne, je v něm moc napětí, nebo naopak příliš málo vitální síly čchi. Obvykle jsou to emoce, které v tom místě uvízly, a tím vznikla jakási energetická konzerva.

 

Psychosomatika – od emocí k tělu

Představte si na okamžik nějaký nepříjemný zážitek, který se vám přihodil. Máte-li dobře navnímané své tělo, pravděpodobně cítíte, že některá místa začala tuhnout nebo se jinak ozývat. Pokud situace trvá krátkou dobu a emoce nejsou nijak intenzivní, tělo se obvykle samo „otřepe“ a povolí.

Může se ale stát, že dojde k „zahlcení“, anebo se situace tolikrát opakovala, že některé tkáně prostě „zamrzly“. Stažení zůstalo, a v něm jako v konzervě jsou uložené emoce, které situaci provázely. Obvykle jich je více, než jedna, a i jejich uvolňování při terapii jde po vrstvách. Přitom určité emoce mívají svá typická místa v těle a bývají spojeny s určitými orgány (například plíce jsou spojeny mimo jiné s hlubokým žalem, pláčem a některými strachy).

Ve vaší tělesné kronice je zápis o tom, co se vám přihodilo. A čeká…

Tato místa jsou jako časované bomby, někdy bolí, někdy na “svůj čas” teprve čekají. Emoční konzerva z něj totiž dělá slabý, zranitelný článek řetězu. 

A všechny dohromady určují vaše emocionální ladění a prožívání světa. A projevují se ve vašem držení těla.

Stává se mi při energetických terapiích, že si systém klientky přitáhne moje ruce do určitého místa a já najednou vnímám, že držím v jinak tekutém systému tuhý předmět. Někdy je to celý orgán (ledvina, srdce, děloha…), někdy část svalu, může to být i kost. Začneme s ním jemně pracovat a s tím, jak původně tuhý předmět měkne, uvolňují se staré emoce, které v něm byly uvězněné. Za chvíli je po všem – konzerva zmizela, stará emoční zátěž taky. Ta úleva!

 

Od těla k emocím

Funguje to ale i opačně! Jste-li nuceny třeba v práci setrvávat ve vynucené pozici, nebo když se začnete různě křivit při malých dětech, nebo když trávíte hodně času vsedě, u počítače… a tak dále… a tak podobně… vaše tělo se začne vykřivovat. Některá místa tuhnou, jiná bývají naopak moc rozbředlá (není v nich dost vitální síla čchi). A hádejte, co.

Podle obrazu vašeho těla, podle těchto kaněk ve vaší kronice, které v tomto případě vznikly čistě fyzickým používáním těla, se začne formovat vaše psycho-emocionální prožívání světa. Vaše ladění. Vy si to samozřejmě obvykle neuvědomíte, protože změna je plíživá a vy si postupně zvyknete. Až když se ohlídnete zpět, můžete zjistit, že něco je jinak, než bylo.

Báječná prevence takového fyzického pokřivení je cvičení. To je jedna z mých expertíz. Dokážu rychle vyhmátnout, co ve vašem běžném pohybovém režimu potřebuje změnit, a mám v zásobě efektivní a přitom jemná cvičení, která vrátí tělo zpět do rovnováhy. Stačí doba jednoho Večerníčku denně. Jak se tělo dostane zpět do rovnováhy, upraví se i psychické ladění.

Už vzniklou fyzickou nerovnováhu můžu upravit samozřejmě i Cranio terapií. Cvičení je pak skutečně pouze účinnou prevencí jejího návratu.

 

Jak otevřít a vyčistit starou konzervu

Emoční konzervy jsou jedna z věcí, které při energetických terapiích na dálku s klientkami s úspěchem zpracovávám. S každou takovou konzervou odpadá zbytečná zátěž na těle i na duchu. Bolavá místa zázračně přestávají bolet. A v situacích, kdy klientky reagovaly jinak, než by si přály, se najednou taky udělal klid. Zázrak? Ne. To jen emoční konzerva, které vznikla kdysi dávno, přestala ovlivňovat současný život.