Jeden muž mi napsal, že ho mrzí, že podle jeho názoru učím lidi sobectví. Že je učím, jak se mají vymezit a postavit k cizím “negativním” energiím. A že bych je měla učit, že se k nim mají stavět jinak – že je mají “chvilku podržet, transformovat a vrátit”.

Hm… to je to, co dělám v práci s klienty. Takhle funguje – více méně, ne zcela – transformační proces.

Věnuje se tomu i většina mých klientek – ty, které pracují s lidmi jako průvodkyně či terapeutky.

 

Jenže to není pro každého.

A i kdyby bylo –

nejdříve je třeba začít OD SEBE.

 

Postarat se O SEBE.

Ukotvit se V SOBĚ.

A teprve POTOM, když jste v sobě stabilní, dobře zazdrojované a opečované, můžete podporovat ostatní s jejich potížemi. Teprve pak se o vás mohou opřít a projít si bezpečně vlastním procesem. Jinak hrozí, že vás stáhnou s sebou a že se z toho budete muset složitě hrabat. Že vás to bude stát mnohem více sil, než si můžete reálně dovolit dát.

Může se vám to líbit, nebo ne, ale takhle to prostě je.

Ten, kdo zachraňuje na prvním místě ostatní, dost často jen utíká před vlastními problémy. Anebo – si živí ego, podporované nezdravými přesvědčeními o tom, že stavět druhé nad sebe je bůhvíco.

Není.

Je to jen hra ega.

Velmi třpyťánková a líbivá.

Nicméně z dlouhodobého hlediska neudržitelná.

 

Proto každá úspěšná terapeutka nebo průvodkyně, ta, za kterou jsou skutečně dobré výsledky, dobře ví, že ONA je na prvním místě. Že je zodpovědná hlavně sama za sebe. A že než se pustí do nějaké podpůrné akce, musí si být jistá, že na to má – aktuálně dost energie i vnitřní stability.

No, někomu se to může zdát sobecké. Máme v naší kultuře dost hluboce zapuštěné některé nezdravé křesťanské názory a přesvědčení. Navrhla bych prozkoumat do hloubky “miluj bližního svého jako sebe samého”. Tam je jeden z klíčů.

 

Čí je to potřeba?

Další z klíčů je, že naše “pomáhací akce” jsou dost často hnané naší představou o tom, co je pro druhého nejlepší. U lidí, kteří pracují s druhými, je to obzvláště zrádné, proto mám na toto téma i kapitolu ve Vidante Healers Academy.

Smutná pravda je, že mnoho lidí si vlastně libuje v nihilismu, oběti, negaci. Jsou tak zvyklí a vlastně jim to vyhovuje. Jsou závislí na svých přesvědčeních, protože jim naplňují nějaké hluboké potřeby, a není pro ně vůbec snadné se jich vzdát.

Musejí k tomu dozrát.

A to se nedá vynutit.

Lze je jen inspirovat – vlastním příkladem.

Jiní lidé potřebují určité specifické podmínky proto, aby se mohli ze svých vzorců vymanit. Ani tady to nevynutíte.

Vždycky platí, že vaše rozhodnutí pomoci tady nefunguje – musí to být JEJICH rozhodnutí. To určuje, jestli změna proběhne, nebo ne.

 

No, téma pomoci a nepomoci je komplikované a má mnoho vrstev. Myslím, že pro dnešek to stačí.

 

Uvažujte o tom.

A postarejte se O SEBE.

Pak můžete rozdávat svobodně, radostně, udržitelně.

 

Jo a jak se o sebe postarat na energetické rovině, to učím v tréninku Silné energetické pole.

A jak pracovat s těmi “negativními” energiemi druhých, to učím ve Vidante Healers Academy a v Živé Akademii. Je to pro lidi, které to volá a kteří pro to tedy mají talent. Učím je, jak to dělat vědomě, zodpovědně a bezpečně.

Jste zváni 🙂